صبح رویش

حمایت بنیاد محسن هشترودی از مدرسه‌ی کودکان کار

فریبا هشترودی پس از ورود به ایران با هدف تاسیس بنیاد محسن هشترودی در تهران، از مدرسه‌ی کودکان کار «صبح رویش» بازدید به‌عمل آورد. مارکو برتاگنی از ایتالیا نیز او را در این بازدید همراهی نمود. فریبا پروژه‌ی حمایت از این مدرسه را با برگزاری چندین جلسه در تهران پیگیری نمود. از جمله این جلسات می‌توان به گرده‌همایی در منزل محسن هشترودی (محل بنیاد موها در تهران) با حضور تنی چند از فعالین اجتماعی و دعوت «زنان آمریکا برای صلح» به تهران و حضور در مدرسه‌ی صبح رویش اشاره کرد. شایان ذکر است که چند تن از سفرای سابق فرانسه در تهران نیز از صبح رویش حمایت کردند. موها همچنان این پرو‌ژه‌ی حمایتی را پیگیری کرده و از همه‌‌ی علاقه‌مندان برای شرکت و یاری به این پرو‌ژه دعوت به‌عمل می‌آورد.

نگاره‌های رویداد

گزارش صبح رویش

کودکان خیابانی که در سطح شهرهای ایران ، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان در رفت‌و‌آمدند ، زشت‌ترین چهره‌ی سیاست حاکم را نشان می‌دهند. بی‌کفایتی و فساد دستگاه حکومتی تشدید شده توسط تحریم‌های بین‌المللی این خردسالان بیشمار که به حال خود رها شده‌اند را از آینده‌ی روشنی که حق آنهاست محروم کرده است.

خوشبختانه مسئولین و دست‌اندرکاران سازمان‌های غیردولتی مانند صبح رویش ، مدرسه کودکان خیابانی در جنوب تهران ، با این آفت فاجعه بار که ایران و آینده‌ی آن را مورد حمله قرار داده است مبارزه می‌کنند.

بنیاد محسن هشترودی از این مدرسه حمایت می‌کند و به کار چشمگیر کادر آموزشی آن درود می‌فرستد. آقای داوودی ، مدیر جوان و پویای مدرسه چنین توضیح می‌دهد : « مهم‌تر از همه ، این است که ما می‌توانیم آسیب‌های کودکان آسیب‌دیده ، بدسرپرست و غالباً خشن را درمان کنیم. بازگرداندن اعتماد به نفس به این کودکان اساس آموزش ماست. خواندن ، نوشتن و شمارش ، گام بعدی است ». بچه‌ها صبح را با برنامه درسی رسمی آغاز می‌کنند، قبل از اینکه راه خیابان‌ها را در پیش بگیرند. این کارگران فصلیِ خردسال ، واکسی‌ها ، گل‌فروش‌های دوره‌گرد ، اکنون بخشی از چشم انداز غم‌انگیز پایتخت ایران هستند.

فریبا هشترودی در سال ۱۳۹۵ با مقامات صبح رویش از جمله خانم مصالحی ، معلم بازنشسته دبیرستان و مشاور آموزشی این مرکز ، دیدار کرد. 

از سال ۱۳۹۵ بنیاد محسن هشترودی از این مدرسه که نظارت و آموزش نزدیک به هزار کودک را بر عهده دارد حمایت کرده است. علاوه بر حمایت مالی ، مو-ها همچنین مایل است کارهای چشمگیر این مدرسه را در خارج از کشور بشناساند. به همین منظور در سال ۱۳۹۷، به دعوت فریبا هشترودی ، آقای مارکو برتانی ، تاجر ایتالیایی و رئیس انجمن « رودخانه زندگی » ، که آموزش یکی از فعالیت‌های انجمن اوست ، از صبح رویش دیدار کرد. پروژه‌ها و رویدادهایی که به طور مشترک توسط مو-ها و رودخانه زندگی برنامه‌ریزی شده بود ، متأسفانه به دنبال تحریم‌های آمریکا لغو شدند. 

در سال ۱۳۹۸ ، به ابتکار بنیاد محسن هشترودی  ، جلسه‌ای در مقر بنیاد ( منزل استاد فقید هشترودی ) برای انجام کمک‌های اضطراری به مدرسه برگزار شد
آقای سروش اکبرزاده ، نماینده بنیاد در ایران ، مدیر صبح رویش را به میهمانان و خیرین معرفی کرد و توضیح داد که به دلیل کمبود بودجه‌ی لازم و به دنبال بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها ، نزدیک به پنجاه کودک در خطر عدم ادامه تحصیل در سال جاری قرار دارند.

فریبا هشترودی با اشاره به این گفته‌ی زنده‌یاد محسن هشرودی که تحصیلات از نظر او به اندازه‌ی هوایی که تنفس می‌کنیم برای زندگی ضروری است ، مبلغی را که مو-ها جمع‌آوری کرده بود به مدیر مدرسه تحویل داد. آقای اکبرزاده ضمن تشکر از اهداکنندگان تصریح کرد که بنیاد محسن هشترودی افتخار دارد دانشمندان خارجی بزرگی مانند ژاك دوبوك، استاد ریاضی، فلسفه و منطق و مقام ارشد در وزارت آموزش عالی فرانسه و همچنین چند تن از  سفرای سابق فرانسه در ایران از جمله حامیان این بنیاد بوده اند.مو-ها ، ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت دخترانی که پس از اخذ مدرک تحصیلی اولیه ، مدرسه را برای ادامه کار در خیابان رها می‌کنند ، قصد دارد یک سری اقدامات جدید را به نفع صبح رویش از جمله افتتاح یک دبیرستان ویژه دختران انجام دهد تا از آنها تا زمان اخذ مدرک فارغ التحصیلی دوره متوسطه حمایت کند.

 

نگاره‌های پروژه‌ی «رودِ زندگی»

پروژه‌ی رود زندگی | تهران، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

وید‌ئو‌های رویداد

سپاس‌نامه‌ی صبح رویش به بنیاد دکتر محسن هشترودی

APPRECIATION LETTER FROM SOBHE ROUYESH SCHOOL
S’abonner
Notification pour
guest
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل

0 نظرات
Commentaires en ligne
Afficher tous les commentaires