École Sobhe Rouyesh

 Sobhe Rouyesh

Visite de Fariba Hachtroudi avec les militantes de l’association américaine Women For Peace à l’école des enfants de rue Sobhe Rouyesh

فریبا هشترودی پس از ورود به ایران با هدف تاسیس بنیاد محسن هشترودی در تهران، از مدرسه‌ی کودکان کار «صبح رویش» بازدید به‌عمل آورد. مارکو برتاگنی از ایتالیا نیز او را در این بازدید همراهی نمود. فریبا پروژه‌ی حمایت از این مدرسه را با برگزاری چندین جلسه در تهران پیگیری نمود. از جمله این جلسات می‌توان به گرده‌همایی در منزل محسن هشترودی (محل بنیاد موها در تهران) با حضور تنی چند از فعالین اجتماعی و دعوت «زنان آمریکا برای صلح» به تهران و حضور در مدرسه‌ی صبح رویش اشاره کرد. شایان ذکر است که چند تن از سفرای سابق فرانسه در تهران نیز از صبح رویش حمایت کردند. موها همچنان این پرو‌ژه‌ی حمایتی را پیگیری کرده و از همه‌‌ی علاقه‌مندان برای شرکت و یاری به این پرو‌ژه دعوت به‌عمل می‌آورد.

Images of the event

گزارش صبح رویش

کودکان خیابانی که در سطح شهرهای ایران ، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان در رفت‌و‌آمدند ، زشت‌ترین چهره‌ی سیاست حاکم را نشان می‌دهند. بی‌کفایتی و فساد دستگاه حکومتی تشدید شده توسط تحریم‌های بین‌المللی این خردسالان بیشمار که به حال خود رها شده‌اند را از آینده‌ی روشنی که حق آنهاست محروم کرده است.

خوشبختانه مسئولین و دست‌اندرکاران سازمان‌های غیردولتی مانند صبح رویش ، مدرسه کودکان خیابانی در جنوب تهران ، با این آفت فاجعه بار که ایران و آینده‌ی آن را مورد حمله قرار داده است مبارزه می‌کنند.

بنیاد محسن هشترودی از این مدرسه حمایت می‌کند و به کار چشمگیر کادر آموزشی آن درود می‌فرستد. آقای داوودی ، مدیر جوان و پویای مدرسه چنین توضیح می‌دهد : « مهم‌تر از همه ، این است که ما می‌توانیم آسیب‌های کودکان آسیب‌دیده ، بدسرپرست و غالباً خشن را درمان کنیم. بازگرداندن اعتماد به نفس به این کودکان اساس آموزش ماست. خواندن ، نوشتن و شمارش ، گام بعدی است ». بچه‌ها صبح را با برنامه درسی رسمی آغاز می‌کنند، قبل از اینکه راه خیابان‌ها را در پیش بگیرند. این کارگران فصلیِ خردسال ، واکسی‌ها ، گل‌فروش‌های دوره‌گرد ، اکنون بخشی از چشم انداز غم‌انگیز پایتخت ایران هستند.

فریبا هشترودی در سال ۱۳۹۵ با مقامات صبح رویش از جمله خانم مصالحی ، معلم بازنشسته دبیرستان و مشاور آموزشی این مرکز ، دیدار کرد. 

از سال 1395 بنیاد محسن هشترودی از این مدرسه که نظارت و آموزش نزدیک به هزار کودک را بر عهده دارد حمایت کرده است. علاوه بر حمایت مالی ، مو-ها همچنین مایل است کارهای چشمگیر این مدرسه را در خارج از کشور بشناساند. به همین منظور در سال 1397، به دعوت فریبا هشترودی ، آقای مارکو برتانی ، تاجر ایتالیایی و رئیس انجمن « رودخانه زندگی » ، که آموزش یکی از فعالیت‌های انجمن اوست ، از صبح رویش دیدار کرد. پروژه‌ها و رویدادهایی که به طور مشترک توسط مو-ها و رودخانه زندگی برنامه‌ریزی شده بود ، متأسفانه به دنبال تحریم‌های آمریکا لغو شدند. 

در سال ۱۳۹۸ ، به ابتکار بنیاد محسن هشترودی  ، جلسه‌ای در مقر بنیاد ( منزل استاد فقید هشترودی ) برای انجام کمک‌های اضطراری به مدرسه برگزار شد
آقای سروش اکبرزاده ، نماینده بنیاد در ایران ، مدیر صبح رویش را به میهمانان و خیرین معرفی کرد و توضیح داد که به دلیل کمبود بودجه‌ی لازم و به دنبال بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها ، نزدیک به پنجاه کودک در خطر عدم ادامه تحصیل در سال جاری قرار دارند.

فریبا هشترودی با اشاره به این گفته‌ی زنده‌یاد محسن هشرودی که تحصیلات از نظر او به اندازه‌ی هوایی که تنفس می‌کنیم برای زندگی ضروری است ، مبلغی را که مو-ها جمع‌آوری کرده بود به مدیر مدرسه تحویل داد. آقای اکبرزاده ضمن تشکر از اهداکنندگان تصریح کرد که بنیاد محسن هشترودی افتخار دارد دانشمندان خارجی بزرگی مانند ژاك دوبوك، استاد ریاضی، فلسفه و منطق و مقام ارشد در وزارت آموزش عالی فرانسه و همچنین چند تن از  سفرای سابق فرانسه در ایران از جمله حامیان این بنیاد بوده اند.مو-ها ، ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت دخترانی که پس از اخذ مدرک تحصیلی اولیه ، مدرسه را برای ادامه کار در خیابان رها می‌کنند ، قصد دارد یک سری اقدامات جدید را به نفع صبح رویش از جمله افتتاح یک دبیرستان ویژه دختران انجام دهد تا از آنها تا زمان اخذ مدرک فارغ التحصیلی دوره متوسطه حمایت کند.

 

Picture from The River of Life Project

Playing for life | The river of light project | Teheran 23 April 2019

Vidéo of the Event

Lettre de l’école Sobhe Rouyesh (suivie de la traduction)

Les descendants d’Adam sont membres d’un seul corps car ils furent créés d’une seule et même essence.

Que le destin d’un jour fasse souffrir un membre, alors les autres membres en seront affligés.

Si tu ne souffres pas de la souffrance des autres, tu ne mérites pas d’être appelé humain.

Saadi

L’enfance c’est la tendresse, les doux moments de croissance, c’est l’envol des rêves d’un pissenlit vers l’horizon de la vie.
Et puisqu’hélas, les enfants de Téhéran subissent les préjudices des fléaux sociaux et l’obligation inique de travailler pour subvenir aux besoins de leur famille le complexe éducatif Sobh-é-Rouyesh leur offre l’espace approprié d’une école. Ainsi, ces enfants innocents pourront s’épanouir et acquérir les valeurs essentielles de l’humanité.
Respectable Fondation Mohsen Hachtroudi,
Votre généreuse participation aux buts que nous nous sommes fixés – éduquer les enfants pour en faire des citoyens responsables – nous permet de continuer, pas à pas, mais sans fléchir d’atteindre notre objectif.
Nous vous présentons, une fois encore, nos sincères remerciements et espérons vous avoir, pour toujours, à nos côtés.

Seyed Mohammad Hassan Davoudi Chamsi Directeur du complexe Sobh-e-Rouyesh.

Leave a Comment

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *